Досудові спори з питань оподаткування виникають набагато раніше від етапу адміністративного оскарження акту перевірки. Отримання платником податків необґрунтованого запиту, незаконні вимоги перевіряючих під час перевірки і т.п. це все свідчення наявності спірної ситуації. Вчасне і правильне рішення платника податків є запорукою виходу зі спору з результатом на його користь, тому:
- Уважно аналізуйте отриманий запит на предмет його обґрунтованості.
- Завжди направляйте відповідь на отриманий запит але, ні в якому разі, не надавайте інформацію чи документи, якщо в запиті відсутнє посилання на законну підставу для направлення такого запиту.
- Під час допуску до податкової перевірки уважно вивчайте документи, які надають перевіряючі, пам’ятайте, що наказ про проведення перевірки може бути оскаржений у суді і допуск до перевірки цьому не перешкоджає.
- Оригінали документів для перевірки намагайтеся передавати за письмовим запитом та/або описом.
- У разі, коли ви отримали акт перевірки з донарахованими податковими зобов’язаннями, але не згодні з висновками перевіряючих, обов’язково з запереченнями на акт перевірки направте до податкового органу докази, які перевіряючі, з якихось причин, не вказали в акті.
Доказами у податкових спорах можуть бути:
Документи, на підставі яких здійснювалося відображення операцій з придбання товарів (робіт, послуг) в бухгалтерському та податковому обліку, а саме:
- договори (контракти, додаткові угоди);
- рахунки;
- прибуткові накладні, що підтверджують факт отримання (реалізації) ТМЦ;
- акти виконаних робіт (послуг тощо), що підтверджують факт отримання (реалізації) ТМЦ (робіт, послуг тощо), в тому числі за встановленими формами (у разі наявності);
- платіжні доручення, що підтверджують факт оплати отриманих (реалізованих) ТМЦ (робіт, послуг тощо);
- сертифікати відповідності товарів, паспорта заводів виробників, дозволи та свідоцтва, щодо підтвердження якості та інші;
- довідки що містять інформацію про те, ким здійснювалось перевезення товару (спосіб та засіб перевезення, реквізити перевізника тощо);
- договори, укладені з перевізниками товару;
- платіжні доручення, що підтверджують оплату транспортних послуг;
- акти виконаних робіт, що підтверджують факт надання транспортних послуг;
- документи, які підтверджують здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт;
- документи, які безпосередньо пов’язані із здійсненням фінансово-господарських операцій з контрагентами.
Документи що підтверджують використання придбаних ТМЦ (робіт, послуг тощо) у власній господарській діяльності:
- у разі, якщо ТМЦ (послуги, роботи) придбавались з метою подальшої їх реалізації, документи, що підтверджують таку реалізацію (договори, видаткові накладні, акти виконаних робіт, виписки банку, рахунки, технічні паспорта на транспортні засоби, які обліковуються на підприємстві і використовувались для доставки ТМЦ)
- інформаційні довідки, документи що підтверджують відображення операцій з придбання та реалізації товарів (робіт, послуг) в бухгалтерському та податковому обліку;
- документи, що підтверджують реєстрацію податкових накладних в реєстрі;
- відображення операцій у податкових деклараціях з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємства та додатках до них за перевіряємий період;
- акти приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів;
- інвентарні картки обліку основних засобів;
- у разі використання ТМЦ у власному виробництві документи, що підтверджують наявність (розміщення) виробництва, наявність персоналу (дані про його кваліфікацію) та інші.
Звісно, що даний перелік не є вичерпний, але, сподіваюсь, він стане у пригоді керівнику чи бухгалтеру під час збору доказів та аргументації своєї позиції.
Податкові спори та представництво в суді
Щодо податкових спорів, перспектива яких – судовий спір, в нас є дві рекомендації:
- Ретельно вивчіть кожен документ, на який ви будете посилатися як на доказ. Чи є в наявності всі необхідні реквізити документа, підписи уповноважених осіб та інше. Пам’ятайте, що юрист, який представлятиме податковий орган, як правило, постійно приймає участь в судових податкових спорах. Він знає на які «слабкі місця» звертають увагу судді. Якщо ви вчасно не надасте суду відповідь на те чи інше питання, або вчасно не заявите клопотання про оголошення перерви чи відкладення судового засідання, це може бути сприйнято судом як необґрунтованість вашої позиції по справі. Тому, якщо ви вирішили самостійно, без адвоката, виступати в суді обов’язково ознайомтесь з положеннями Кодексу адміністративного судочинства України.
- У разі, якщо ви не впевнені в тому, що належним чином не зможете представити свої інтереси чи інтереси підприємства в суді, не ризикуйте. Зверніться за допомогою до спеціаліста. Податковий адвокат заощадить ваш час та кошти.
Наші адвокати нададуть вам всі необхідні податкові консультації та допоможуть оскаржити, у тому числі в судовому порядку, незаконні дії і рішення податкових органів.
Нам довіряють і ми цим пишаємося!
Для отримання податкових консультацій телефонуйте за номером: +38 (095) 546 07 05