Карантин. Перетин кордону. Чого чекати?

Сьогодні вже важко знайти засіб масової інформації, який ще не повідомив новину про карантин в Україні. Такий особливий режим, як карантин, викликає багато питань у населення адже стосується прав та обов’язків громадян. Одним із актуальних питань є питання перетину кордону України. Українці люблять подорожувати. Більшість населення планує свій відпочинок завчасно, тому придбаваючи квитки на літак чи поїзд більшість громадян і гадки не мали про епідемію коронавірусу  COVID-19 та про встановлення з 12.03.2020 року карантину на території України.  

Що чекає громадян що мають на меті виїхати з України?

На сайті Кабінету Міністрів України оприлюднено постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».

Постанову прийнято відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з визначенням території на якій встановлюється карантин. Згідно ч.1 постанови з 12 березня до 3 квітня 2020 р. карантин установлюється на усій території України.

Що передбачено у ст.29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”?

Стаття 29 Закону, крім іншого, передбачає що до відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред’явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.

Порядок отримання такої довідки встановлює стаття 31 Закону.

Особам, які виявили бажання залишити територію карантину до його відміни, необхідно протягом інкубаційного періоду відповідної хвороби (за рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією COVID-19, становить 14 днів) перебувати в обсерваторі під медичним наглядом і пройти необхідні обстеження. Після закінчення терміну перебування в обсерваторі з урахуванням результатів медичного нагляду та обстежень їм видається довідка, що дає право на виїзд за межі території карантину.

Режим роботи спеціалізованих закладів охорони здоров’я, форми медичних довідок, що видаються особам, які перебували в цих закладах, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

З якого часу можлива заборона виїзду без довідки?

Постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування (ст.52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»).

Офіційне опублікування постанов Кабінету Міністрів України здійснюється в:

Крім того, акти Кабінету Міністрів України оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

На даний час (12.03.2020р.), постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» оприлюднено на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України але чи опубліковано постанову нам наразі невідомо. В Єдиному державному реєстрі нормативно-правових актів України постанову поки що не зареєстровано.

З моменту публікації постанови про карантин слід бути готовим що для перетину кордону можуть вимагати відповідну довідку.

Але, всі розуміють, що дотримання положень Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, в частині обов’язкової обсервації осіб які перетинають кордон, призведе до масового скасування рейсів, особливо екскурсійних чартерів, відповідно, збитків авіакомпаній, погіршення фінансового стану туроператорів.

Чи готове керівництво держави до таких наслідків карантину?  – питання.

*Інформація є актуальною на дату публікації

**Ця публікація не є консультацією