Кредити для бізнесу – програма COSME

Кредити для бізнесу16 березня 2016 року Уряд України своїм розпорядженням № 226-р схвалив проект Угоди між Урядом України і Європейським Союзом про участь України в програмі ЄС «Конкурентоспроможність підприємств малого і середнього бізнесу (COSME) (2014—2020)» та уповноважив Представника України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві підписати зазначену Угоду.

Угоду вчинено 4 травня 2016 року у м. Брюсселі.

11 січня 2017 року Кабінет Міністрів України розпорядженням № 16-р подав на ратифікацію Верховною Радою України вчинену Угоду між Урядом України і Європейським Союзом.

Верховна Рада України Законом від 22 лютого 2017 року № 1904-VIII ратифікувала Угоду. Президент України  Петро Порошенко Закон від 22 лютого 2017 року № 1904-VIII підписав, про що свідчить інформація розміщена на офіційному інтернет-представництві Президента України.

Програма COSME для малого і середнього бізнесу

Європейська комісія вважає малі та середні підприємства, які фактично забезпечують 85% всіх нових робочих місць, основою Європейської економіки. Тому не дивно, що з метою сприяння розвитку підприємництва та покращення бізнес-середовища для малого і середнього бізнесу, Європейська комісія прагне дати можливість таким підприємствам повністю реалізувати свій потенціал в сучасній світовій економіці. Саме з такою метою розроблено програму ЄС «Конкурентоспроможність підприємств малого і середнього бізнесу (COSME) (2014—2020)», яка відображає політичну волю Комісії визнати центральну роль малого і середнього бізнесу в економіці ЄС.

COSME – це програма ЄС для розвитку конкурентоспроможності підприємств малого та середнього бізнесу, яка діє в період з 2014 до 2020 року, з бюджетом 2,3 млрд євро.

Основні завдання програми COSME:

Аналізуючи інформацію про COSME, є сенс виділити три основні напрямки, за якими діє ця програма:

  1. Освітній.
  2. Інформаційно-аналітичний.
  3. Фінансовий.

Розглянемо ці напрямки більш детально.

Освітній напрямок

COSME містить план дій з широкого кола питань в освітньому напрямку:

Особливу увагу та зацікавленість викликає такий напрямок, як стажування (транскордонна схема обміну). Молоді підприємці мають шанс, працюючи протягом від одного до шести місяців з досвідченими підприємцями в іншій країні, набути необхідні навички для запуску і розвитку перспективних напрямків бізнесу.

Крім того, COSME особливо фокусується на розвитку цифрового підприємництва, з метою допомогти європейським компаніям у впровадженні передових цифрових технологій  які мають вирішальне значення для їх конкурентоздатності і зростання.

Інформаційно-аналітичний напрямок

Велику увагу в програмі COSME приділено інформаційно-аналітичному забезпеченню можливостей виходу підприємств на ринки ЄС. Крім іншого, програма передбачає:

 

Фінансовий напрямок

Одним із головних завдань COSME полягає в забезпеченні розширення доступу до фінансування для малих і середніх підприємств на різних етапах їх життєвого циклу.  Для досягнення цієї мети, ЄС мобілізує кредити та інвестиції для малих і середніх підприємств.

Програма надаватиме гарантії для фінансових установ з метою збільшення кредитних коштів, що надаються малому та середньому бізнесу. Також, планується залучити інвестицій в акціонерний капітал в розмірі від € 14 до € 21 млрд.

 

На жаль, Україна отримує повноправний доступ до програми COSME тільки через три роки після початку її дії, крім того потрібен «час на розкачку», в результаті, залишається не так багато часу щоб скористатися черговим перспективним і корисним ресурсом Євросоюзу. Тому тримаємо руку на пульсі)