+38 (050) 885 31 99
+38 (067) 146 01 99

Перевірка Держпраці. Допускати чи ні?

Проверка гострудаЗ введенням значних штрафів у сфері контролю за офіційним працевлаштуванням та оплатою праці (Закон № 1774-VIII) поширеними стали правові консультації щодо поведінки посадових осіб підприємств під час проведення перевірки Державною службою України з питань праці. І це зрозуміло, адже згідно статті 265 Кодексу законів про працю України підприємство чи фізична особа підприємець тільки за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю чи створення перешкод у її проведенні може понести відповідальність у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Багато хвилювань у підприємців викликає і проект постанови КМУ «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою пропонується надати, як на мою думку, надширокі повноваження перевіряючим без визначення форми та способу проведення перевірки, строків перевірки Держпраці, вимоги до здійснення перевірочних заходів та інше.

В зв’язку із цим, наведу деякі актуальні факти:

 

Перевірка Держпраці, що потрібно знати (станом на 28.01.2017 року):

 

  1. Постанова КМУ «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ще не прийнята і перебуває в процесі громадського обговорення.
  2. 27.01.2017 року у  Державній регуляторній службі України відбулось обговорення вказаного проекту. Громадськість не підтримала проект в редакції Держпраці та рекомендувала Державній регуляторній службі України не погоджувати його.
  3. Фахівці Державної регуляторної служби України, з посилянням на статтю 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яка регулює питання захисту бізнесу від надмірного втручання органів державного нагляду та контролю, вважають що суб’єкт господарювання може не допускати посадових осіб органу державного нагляду та контролю до здійснення перевірки за додержанням законодавства про працю та зайнятість до затвердження відповідних нормативних документів.
  4. Згідно частини 4 Статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заходи  контролю здійснюються органами державного нагляду  та  контролю  за  додержанням законодавства про працю та зайнятість   населення  у  встановленому  цим Законом  порядку.

 

Справжність перевірки Держпраці.

Зважаючи на численні зміни в законодавстві підприємці не завжди встигають отримати достовірну інформацію чи необхідні їм правові консультації. Цим користуються деякі особи з метою незаконного збагачення. Так, регіональні відділення Держпраці повідомляють про можливі випадки приходу на перевірку осіб що немають ніякого відношення до Держслужби. Тож будьте пильними та своєчасно звертайтесь за правовими консультаціями!