Перевірки Держпраці 2020

50 000 гривень штрафу за кожного працівника допущеного до роботи без оформлення трудового договору та додатково до 17000 гривень адміністративна відповідальність. Ці цифри будь-кого спонукають розібратися із актуальним станом речей у сфері працевлаштування.

З цієї статті ви дізнаєтесь хто з роботодавців у 2020 році знаходиться у групі ризику щодо проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин.

Раз ми почали зі штрафів, то логічно вказати порушення за які можуть накласти штраф.

Так, роботодавця можуть притягнути до відповідальності:

Про накладення штрафу виноситься постанова. По всім іншим питанням буде складено припис, де вказано, що треба виправити. Якщо ви зробите це в зазначені у приписі строки, вас не будуть притягати до відповідальності.

У разі сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення відповідної постанови про накладення штрафу, така постанова вважається виконаною.

Слід також зазначити що юридичним особам та ФОП, які є платниками єдиного податку 1-3 групи, та допустили порушення законодавства щодо оформлення працівника, перший раз виноситься попередження.

Заходи контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються інспекторами праці у формі інспекційних відвідувань.

Інспекторами праці є посадові особи Держпраці, її територіальних органів та виконавчих органів рад.

Інспекційне відвідування може бути з метою:

Туму важливо відразу уточнити з яким інспекційним відвідуванням до вас прийшли.

Тепер давайте поговоримо про інспекційні відвідування саме з питань виявлення неоформлених трудових відносин.

Інспекційні відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин проводяться виключно інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Контрольні повноваження інспектора праці підтверджуються службовим посвідченням встановленої Мінекономіки форми, що видається Держпраці та її територіальними органами.

Держпраці оприлюднює інформацію про видані службові посвідчення інспекторів праці у спосіб забезпечення відкритого доступу до відповідного реєстру, посилання на який ви знайдете під цим відео.

Під час проведення інспекційного відвідування ви маєте право перевірити в інспектора праці наявність службового посвідчення та одержати копію направлення на проведення інспекційного відвідування. Але, не допустити до проведення інспекційного відвідування інспектора праці ви можете тільки за відсутності службового посвідчення.

Тому, на даному етапі, ефективним способом захисту прав є фіксація фактів порушення ваших прав та фактів недотримання інспекторами праці своїх посадових обов’язків.

Наприклад, перед підписанням акта інспекційного відвідування інспектор праці все ж таки зобов’язаний надати вам копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування. Тому, якщо він цього не зробить це буде свідчити про невиконання ним  покладених на нього обов’язків.

Не забувайте, що ви маєте право фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки.

Важливо також повідомити інспектора праці про інформацію, яка у вас обліковується як комерційна таємниця і повідомити його що ви вимагаєте нерозголошення комерційної таємниці або конфіденційної інформації.

Яка інформація вважається комерційною таємницею ви можете дізнатись із цього відео:

Всі зафіксовані порушення необхідно записати до акта під час його підписання, як зауваження. Також, ви маєте право подати зауваження в строк три робочих дні з дня підписання акта. Не рекомендуємо відмовлятись підписувати акт, така відмова не буде ефективним способом захисту ваших прав.

А тепер безпосередньо поговоримо про те хто ризикує стати об’єктом інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених працівників.

Ви знаходитесь у групі ризику, якщо:

Крім того, з незрозумілих для нас причин, Держпраці відносить до групи ризику роботодавців, у яких відбулося зменшення кількості працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після пом’якшення карантину.

Також, раніше ми вже говорили про те, що інспекційне відвідування може бути з метою інформування роботодавця та працівників про найбільш ефективні способи додержання законодавства з питань оформлення трудових відносин. Здається, що ж тут неприємного для роботодавця? Але, існує один нюанс – під час такого відвідування також здійснюється моніторинг стану додержання законодавства, що, в свою чергу, може в подальшому стати приводом для іншого відвідування – щодо допуску до роботи неоформлених працівників. Тому будьте дуже уважними при наданні будь-якої інформації інспекторам праці при таких інформаційних візитах.