З метою запобігти розповсюдженню коронавірусу урядом введені певні карантинні заходи. Крім того, підприємцям презентували так звані «податкові канікули». Підприємець звик прогнозувати як майбутні прибутки так і можливі збитки. Наразі, підприємці розуміють, що існуючі «податкові канікули» не врятують їх бізнес від збитків у разі обмежень у діяльності.
Зазначаємо, кожен повинен дотримуватися законних вимог щодо запобігання розповсюдження вірусної інфекції. Але, розуміючи, що такі ситуації як введення карантину і карантинних заходів виникають, на щастя, не так часто, припускаємо, що інколи певні вимоги можуть озвучуватися і без правових підстав.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 (із врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215) прийняте рішення, крім іншого, заборонити:
з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.
На даний час працівники поліції проводять профілактичну та роз’яснювальну роботу щодо важливості дотримання тимчасових обмежень роботи певних категорій закладів. Проводять «як вміють», інколи в ультимативній формі, бо вже зараз ми чуємо від клієнтів що пропонують сьогодні припинити роботу кіоску, який реалізує, у тому числі, продовольчий асортимент, бо завтра складуть протокол.
1. Рішення прийнято щодо заборони роботи суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів. Тобто, робота повинна бути пов’язана з прийманням відвідувачів. Підприємець має право запитати у представників контролюючих та/або правоохоронних органів, яким нормативно-правовим актом встановлено термін «приймання відвідувачів». Особливо актуальним це запитання є в аспекті продажу товарів в кіосках без доступу покупців до приміщення такого кіоску.
2. Рішення про заборону роботи прийнято відносно закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення. Згідно Наказу Держспоживстандарту України від 28.05.2004 № 97 зі змінами, встановлено класифікації організаційно-правових форм господарювання:
– чи поширюється заборона на суб’єктів господарювання що здійснюють господарську діяльність в таких організаційно-правових формах як Господарські товариства та Фізична особа – підприємець?
В будь-якому випадку такі неузгодженості не повинні стати підставою для ігнорування загальнодержавних заходів щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, але можуть стати вагомим аргументом у разі спроби безпідставно застосувати до підприємця штраф.
…
*Інформація є актуальною на дату публікації
**Ця публікація не є консультацією