Чи можна назвати технологію, яка використовується вже майже десять років, новою? Думаю ні. Але, з огляду на те, що в нашій країні про інноваційні технології та продукти більше говорять, ніж їх використовують, однозначно заслуговує на увагу той факт, що в Україні заговорили про можливість використання технології Блокчейн.
Що таке Блокчейн?
Для відповіді на питання що таке Блокчейн згадаємо про інноваційну криптовалюту Біткоін. Купити один Біткоін сьогодні ви зможете за 1300 – 1500 доларів США, хоча ще в 2011 році він коштував близько 10 доларів. Біткоіни – це криптовалюта, створена на базі інноваційної технології Блокчейн.
Тобто Блокчейн – це технологія, децентралізоване сховище інформації і математичних формул. Інформація, яка потрапляє в Блокчейн, формується у вигляді послідовних блоків. Останній блок містить інформацію про всі попередні, за рахунок чого інформація в блокчейн не може бути видалена або змінена заднім числом.
У Блокчейн немає керуючої компанії або будь-якого іншого керівного органу. Повну базу Блокчейн може зберігати будь-який користувач мережі при наявності комп’ютерної техніки з відповідними технічними параметрами. По всьому світу існує розгалужена мережа серверів і спільнота користувачів. У разі якщо один з серверів припиняє працювати, інформація не зникає, так як вона також розміщена на всіх серверах мережі.
Технологія Блокчейн дозволяє формувати реєстри, сховища інформації, архіви, створювати розумні контракти. І все це з високим рівнем безпеки завдяки децентралізації. Саме тому, в Україні розглядають можливість застосування технології Блокчейн в роботі нотаріуса. Приємно відзначити, що в квітні цього року відбулася зустріч представників Нотаріальної палати України з радником Адміністрації Президента України з питань застосування інформаційних технологій в державному управлінні Давидом Кізірія, на якій сторони обговорили світовий досвід застосування технології Blockchain і smart contract, в тому числі і в сфері нотаріальної практики.
Використання технології Блокчейн в нотаріаті надасть можливість нотаріусам вчиняти деякі нотаріальні дії дистанційно, убезпечить роботу з реєстрами, послуги нотаріуса стануть якісніше і відповідатимуть сучасним вимогам споживача послуг. Крім того, передбачається, що впровадження технології Блокчейн захистить реєстри від неправомірних посягань третіх осіб, які зацікавлені у внесенні недостовірної інформації до реєстрів або вилученні інформації з реєстрів.
Технологія Блокчейн активно просувається в світі. За інформацією Forbes, Компанія Bitfury, що займається розвитком Блокчейн, підписала з Національним агентством публічного реєстру Грузії меморандум згідно з яким в країні масово будуть впроваджуватися такі сервіси на базі Блокчейн як: купівля-продаж земельних ділянок, реєстрація прав власності, нотаріальне оформлення документів.
Найближчим часом точно ні. На мою думку, це пов’язано з одним «недоліком» технології – інформацію в Блокчейн не можна приховати. А питання таємниці вчинення нотаріальної дії завжди було і буде актуальним.