+38 (050) 885 31 99
+38 (067) 146 01 99

Припинення порушень в мережі Інтернет за посередництвом адвоката.

Защита прав в сети ИнтернетНовий порядок припинення порушень авторських прав в мережі Інтернет.

Шаленими темпами збільшується кількість користувачів мережі Інтернет. Зростає попит на перегляд новинок кіноматографу, прослуховування музичних хітів. Відповідно, зростає і пропозиція різноманітного контенту на тих чи інших інтернет-ресурсах. Але, в погоні за бажанням викласти щось нове, деякі особи вдаються до порушень авторських прав власників творів. З метою припинення таких порушень законодавець вдається до вдосконалення методів захисту правовласників та алгоритмів припинення порушення авторських прав. Так, Законом України від 23.03.2017 № 1977-VIII «Про державну підтримку кінематографії в Україні» встановлено новий Порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет. Нижче я наведу деякі цікаві норми з зазначеного порядку у формі питання-відповідь:

Хто і до кого може звернутися за захистом порушених прав?

Суб’єкт авторського права і (або) суміжних прав, у разі коли на  веб-сайті та (або) веб-сторінці розміщена  або  в  інший  спосіб  використана  відповідна електронна   (цифрова) інформація що порушує його права, має право звернутися  до  власника такого веб-сайта та (або) веб-сторінки, з заявою про припинення порушення. Копія такої заяви направляється постачальнику послуг хостингу,  який  надає  послуги  і  (або)  ресурси  для розміщення відповідного веб-сайту.

Що повинна містити заява про припинення порушення?

В заяві про припинення порушення потрібно вказати:

  • відомості про заявника, необхідні для його ідентифікації;
  • вид і назву об’єкта (об’єктів) авторського права і (або)суміжних прав, про порушення права на який (які) йдеться у заяві;вмотивоване твердження про наявність у заявника майнових прав інтелектуальної власності на об’єкт авторського права і (або)суміжних  прав,  зазначених  у  відповідній заяві, з посиланням на підстави виникнення таких прав та строк їх дії;
  • гіперпосилання   на   електронну  (цифрову)  інформацію, розміщену або в інший спосіб використану на веб-сайті;
  • вимогу   про   унеможливлення   доступу  до  електронної цифрової інформації на веб-сайті;
  • відомості  про  постачальника послуг хостингу, який надає послуги  і (або)ресурси для розміщення відповідного веб-сайту;
  • твердження  заявника,  що  наведена  в заяві інформація є достовірною,  а наявність  у  заявника  прав,  про порушення яких заявлено, перевірена адвокатом, за представництвом (посередництвом) якого подається заява.

У який спосіб подається заява про припинення порушення?

Заявник   звертається до власника веб-сайта та (або) веб-сторінки із  відповідною заявою виключно за представництвом (посередництвом) адвоката.

Адвокат надсилає відповідну заяву, за умов:

  • ідентифікації заявника;
  • встановлення  його  контактних  даних;
  • підтвердження наданими заявником документами факту наявності у заявника прав, про припинення порушення яких висувається вимога.

Остання умова, щодо підтвердження адвокатом факту наявності  у  заявника  авторських прав викликає багато питань та суперечливих висновків у правників. Нажаль, законодавець не вказав, у який спосіб адвокат здійснює перевірку (підтвердження). Незрозуміло також, чи буде адвокат нести відповідальність у разі коли його підтвердження виявиться помилковим.

Позитивним моментом в новому порядку, безсумнівно, є відокремлення власника веб-сайту від власника веб-сторінки. Особливо це стосується бізнес-моделі C2C. Адже логічно, що, скажімо, власник сайту OLX не відповідатеме за дії особи, яка створила свою веб-сторінку з об’явою, що порушує права третіх осіб.

У будь-якому випадку, на сьогоднішній день, самим складним питанням у спірних правовідносинах, які виникають з використанням мережі Інтеренет, залишається питання встановлення та ідентифікації власника веб-сайту чи веб-сторінки.

 

*Інформація є актуальною на дату публікації