+38 (050) 885 31 99
+38 (067) 146 01 99

Реєстрація приватного підприємства в Україні. Є нюанси…

регистрация частного предприятияДекілька днів тому мене в черговий раз намагались переконати у тому що в Україні реєстрація підприємства у формі Приватного підприємства з двома і більше учасниками є законною.

Я не погоджуюсь з такою позицією юристів і ось чому:

Господарським кодексом України (глава 11 “Приватні підприємства. Інші види підприємств”) визначено, що в Україні, починаючи з 01.01.2004 року, існують такі види підприємств:

  • приватні підприємства;
  • селянське (фермерське) господарство;
  • орендне підприємство;
  • підприємство з іноземними інвестиціями;
  • іноземне підприємство.

Згідно частини першої статті 83 Цивільного кодексу України (“Організаційно-правові форми юридичних осіб”) юридичні особи можуть бути створені у формі:

  • товариств;
  • установ;
  • в інших формах, встановлених законом.

Таким чином, Господарським та Цивільним кодексами України визначені види та форми юридичних осіб і ці поняття не є тотожними.          

Згідно частини другої статті 83 ЦК України товариством є організація, створена шляхом об’єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві.

У відповідності до частини першої статті 113 ЦК України господарським  товариством  є  юридична  особа,  статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Згідно частини другої статті 113 ЦК України господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства. Тобто, починаючи з 01.01.2004 року, приватне підприємство – це вид підприємства, який може існувати виключно в таких формах господарського товариства як повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство.

Крім того, стаття 84 ЦК України чітко вказує на те, що Товариства, які здійснюють підприємницьку  діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками (підприємницькі товариства), можуть бути створені лише як  господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи.

На підтвердження своєї правової позиції хочу послатися на Постанову ХАГС від 28 жовтня 2010 р. по справі № 9/66-10.