Для виконань завдань, пов’язаних із втіленням в Україні антикорупційних заходів та програм, в 2014 році Кабінетом Міністрів України створено Раду бізнес-омбудсмена як постійно діючий консультативно-дорадчий орган. Згідно з Положенням про Раду бізнес-омбудсмена одним із основних її завдань є прийняття та розгляд скарг від представників бізнесу та відповідне реагування з метою запобігання порушень законодавства з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. Очолює Раду призначений Бізнес-омбудсмен, який і приймає рішення щодо розгляду скарг згідно регламенту Ради.
Нажаль, так склалося що багато представників бізнесу не довіряють навіть судовій владі, а захистити інтереси своєї компанії у взаємовідносинах з державними органами у досудовому порядку – це для підприємця «із розділу фантастики». В Україні, як правило, оскаржити незаконні дії державних органів в досудовому порядку можливо у спосіб звернення до цього ж органу тільки вищого рівня, а зважаючи на існуючий бюрократичний механізм шанси на задоволення скарги мізерні.
В цьому сенсі існування такого незалежного інституту як Рада бізнес-омбудсмена і безпосередньо Бізнес-омбудсмена в Україні є необхідним і виправданим. Більш того, Бізнес-омбудсмен в Україні на даний час активно працює і кількість результативних з точки зору захисту прав бізнесу кейсів постійно збільшується. Важливо, що скарги подаються безкоштовно. На даний час, Бізнес-омбудсменом отримано 1701 скарга, з яких відхилено – 535, розглянуто – 937.
Якщо за Вашою скаргою відкрито провадження і її розглянуто, прогнозованим результатом розгляду може бути звернення Бізнес-омбудсмена з рекомендацією про усунення порушень і відновлення порушених прав скаржника. Як свідчить статистика до 85% рекомендацій Бізнес-омбудсмена виконуються.
17 лютого 2017 року інспектор РБО звернувся до Східної ОДПІ і Державної фіскальної служби у Харківській області з вимогою активізувати оновлений договір про визнання електронної звітності, як результат 23 лютого Скаржник поінформував Раду про успішне вирішення його питання.
У грудні 2016 року РБО звернулася до керівництва ГУ ДФС у Херсонській області з вимогою припинити порушення прав Скаржника. РБО також представила питання Скаржника для обговорення на засіданні робочої групи між ДФС та РБО. Як результат, 26 грудня 2016 року Скаржник проінформував Раду про отримання відшкодування ПДВ у сумі понад 28 млн.грн. 01 лютого 2017 року Скаржник повідомив Раду про відшкодування ПДВ у повному обсязі.
Інспектор РБО звернувся до Дніпропетровської митниці з вимогою вирішити питання Скаржника і усунути затримки у митному оформленні товарів, як результат, 02 грудня Скаржник проінформував Раду про розмитнення товарів. Справу було закрито менш, ніж за місяць.
Скаржник звернувся до РБО зі скаргою на необґрунтовані відмови в реєстрації податкових накладних посадовцями Кременчуцької ОДПІ через можливе розірвання договору про визнання електронної звітності. Інспектор РБО обговорив скаргу із керівництвом Кременчуцької ОДПІ та виніс питання Скаржника на опрацювання експертної групи Ради Бізнес-омбудсмена та Державної фіскальної служби 22 грудня. Як результат, податкові накладні почали реєструвати.
У разі порушення законних прав і інтересів представникам бізнесу не слід нехтувати таким способом захисту – як скарга Бізнес-омбудсмена. На даний час на розгляді в Верховній раді знаходиться прийнятий в першому читанні законопроект, який націлений на розширення повноважень Бізнес-омбудсмена та встановлення відповідальності посадових осіб за ухилення від виконання рекомендацій Бізнес-омбудсмена. Сподіваємось, що скоро законопроект буде прогодований депутатами в другому читанні і вцілому і його підпише Президент.
Сайт Бізнес-омбудсмена України та його команди:
https://boi.org.ua/en/