Стягнення боргу за договором
Стягнення боргу за договором

Підприємець здійснив поставку товару, при цьому покупець не сплачує кошти за товар.  Такі ситуації в роботі юристів, адвокатів зустрічаються часто.  Якщо контрагент не сплатив кошти за договором поставки чи за виконані роботи (надані послуги), у підприємця закономірно виникає питання, у який спосіб здійснити стягнення заборгованості.

Стягнути борг за договором – це непростий, а іноді, і тривалий процес. В більшості випадків процедура стягнення складається не з одного а декількох етапів.

Стягнення заборгованості умовно можна поділити на такі етапи:

Досудове врегулювання стягнення заборгованості

Досудова робота по стягненню заборгованості полягає у поглибленому вивченні документів (підстав для стягнення боргу) та аналізу підстав виникнення самої заборгованості, за допомогою наявних джерел. Крім того, здійснюється аналіз майнового стану боржника та результативність вжиття заходів по стягненню боргу. Аналізуються підстави для нарахування та стягнення штрафних санкцій, упущеної вигоди, тощо. Спеціалісти готують відповідне досудове попередження – претензію для боржника. За певних обставим можливо підготувати відповідний пакет документів для реструктуризації (розстрочки) боргу.  Досить часто боржники добровільно сплачують борг за претензіями, коли оцінюють серйозність намірів стягувача. В разі недосягнення домовленості із боржником, за результатами розгляду претензії вирішується питання про підготовку документів до суду. 

Судова процедура стягнення заборгованості

Звернення до суду – це початковий етап примусового стягнення боргу. Стягувачу, без належної юридичної підтримки адвоката буде важко доводити свою позицію в суді, якщо він не володіє спеціальними знаннями процесуального закону. Тому юридичні послуги, які надає адвокат, можуть суттєво прискорити процес стягнення боргу. Адвокат підготує позовну заяву, у відповідності до вимог процесуального закону, з посиланням на норми чинного законодавства, підготує та представить як докази підтверджуючі документи, які стануть підставою для стягнення заборгованості. Адвокат також обрахує відповідні штрафні санкції  (три відсотка річних, інфляційні збитки, пеню) та належним чином зазначить про це в позові.

Не забувайте, що навіть під час судового розгляду та виконання судового рішення у Вас є можливість домовитись з боржником шляхом підписання мирової угоди.

Якщо після винесення відповідного рішення про стягнення заборгованості та набуття ним чинності боржник не сплатить заборгованість, слід звертатись до виконавчої служби за примусовим виконанням рішення суду.

Примусове виконання рішення суду (виконавче провадження)

З метою примусового виконання рішення слід скласти необхідну заяву про відкриття виконавчого провадження. Також необхідно супроводжувати весь хід виконавчого провадження та контролювати дії державного виконавця, зокрема: перевіряти чи всі передбачені чинним законодавством заходи вжиті по пошуку майна боржника, реалізації його майна, арешту коштів, дотримання строків виконавчого провадження. Стягнення заборгованості з боржника можливо здійснити у вигляді грошових коштів, а при наявності згоди сторін виконавчого провадження – і майном боржника.

Стягувач завжди зацікавлений в зменшенні часу та витрачених зусиль на проведення процедур отримання коштів за поставлені товари чи надані послуги. Задля цього бажано залучити до цього процесу кваліфікованого адвоката. Як правило, Юрист запропонує різні підходи у вирішенні питань стягнення заборгованості і допоможе здійснити процедуру стягнення коштів з боржника незалежно від його місцезнаходження, адже засоби комунікації на даний час дозволяють надавати юридичні послуги онлайн.

Проводити заходи по стягненню заборгованості неможливо без відповідних знань та досвіду. Тому, саме фахівці повинні координувати та контролювати всі процедури стягнення заборгованості. Наявність спеціальних знань, щодо порядку та варіантів стягнення, дає можливість стягувачу прискорити процес досягнення результату, і головне, у стягувача з’являється можливість не відволікатися від своєї основної діяльності.

Якщо Ви цінуєте свій час, і Вам приємніше його витратити на розвиток свого бізнесу і отримання доходу, пропонуємо Вам скористатися послугами професійних юристів і адвокатів.

*Інформація є актуальною на дату публікації

**Ця публікація не є консультацією