Підпис чи візування? Як правильно підписати документ?
У сучасному діловодстві правильне оформлення документів є дуже важливим для забезпечення юридичної сили документів. Одним із ключових аспектів цього процесу є розуміння відмінностей між підписом та візуванням документів. В цій статті, на основі висновків, які зробила Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 11 вересня 2024 року у справі №930/191/23, розглянемо основні характеристики підпису та його відмінність від візування. Судове рішення у справі №930/191/23 спрямоване на уніфікацію судової практики та забезпечення процесуальної чіткості, що має на меті уникнути неоднозначних тлумачень і спірних ситуацій у майбутньому. Варто зауважити, що основним питанням на розгляді у Великої Палати у цій справі, було місцерозташування підпису на процесуальних документах у співвідношенні до логіки закону і загальних правил діловодства.
Розташування та призначення підпису
Підпис на документі підтверджує його автентичність, авторство та згоду підписанта з викладеним змістом. Це надає документу юридичної сили. Місце розташування підпису може впливати на сприйняття документа як офіційного. Якщо підпис не знаходиться в очікуваному місці або якщо він не відповідає вимогам щодо оформлення, це може викликати питання щодо дійсності документа. У деяких випадках це може призвести до оскарження його легітимності.
Підпис у кінці документа, після основного тексту або відомостей про додатки (якщо такі є), забезпечує чітку структуру і запобігає зловживанням. Це дозволяє уникати сумнівів у юридичних наслідках документа, оскільки підпис виступає як остаточне підтвердження викладених положень. У випадку розташування підпису на початку документа може виникати правова невизначеність, що суперечить завданням судочинства, зокрема – досягненню справедливості та чіткості.
Логічна послідовність
У справі, яка перебувала на розгляді Великої Палати, підпис апелянта на апеляційній скарзі був розміщений у лівому верхньому куті першої сторінки перед основним текстом. Верховний Суд визнав таке розташування підпису неналежним, оскільки це порушує логіку і послідовність викладу інформації в документах та суперечить загальним вимогам Цивільного процесуального кодексу України. При цьому, суд визнав що у ЦПК формально немає конкретного регламенту місцерозташування підпису, проте логіка Закону і загальні правила діловодства вимагають, щоб підпис був наприкінці тексту.
Дотримання стандартів
Верховний Суд, крім іншого, посилається на український Національний стандарт діловодства, який передбачає розташування підпису після основного тексту. Такий стандарт є не лише формальністю, але й елементом, що забезпечує зрозумілість, узгодженість і захист від маніпуляцій в судових процесах. Також, Суд звертає увагу на міжнародний досвід, зокрема на практику Європейського суду з прав людини, де вважається помилкою подача процесуальних документів без підпису під текстом документа.
Тож, підпис на документі, проставлений у верхній частині сторінки або перед основним текстом, не виконує посвідчувальну функцію і може сприйматися тільки як візування, а не підписання документа.
...
Ця стаття не є юридичною консультацією і є актуальною на дату публікації.
...