LAWYER-EXPERT


LAWYER-EXPERT


В Сумах з метою збору податків верифікували 94% адрес

В Сумах з метою збору податків верифікували 94% адрес

У 2024 році в Україні було запроваджено експериментальний проєкт, в межах якого, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 року №254, передбачено створення Єдиного державного реєстру адрес (ЄДРА). Мета створення цього реєстру - забезпечення точності та повноти інформації про об'єкти нерухомості для підвищення ефективності державного адміністрування та обліку. На даний час відбувається наповнення реєстру даними у спосіб верифікації адрес. Найкращі результати роботи серед спеціалістів, які задіяні у цьому процесі, показали фахівці з міста Суми, які вже верифікували 94% адрес. Про це 26 серпня 2024 року повідомили на сайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (mtu.gov.ua) опублікувавши новину під назвою: «Єдиний державний реєстр адрес підвищить ефективність адміністрування податків». Але, чи відповідає таке використання реєстру початковій меті його створення? У цій статті проаналізуємо доцільність використання даних реєстру для збору податків і чи не суперечить використання даних реєстру цілям його первісного призначення.

В Сумах верифікували 94% адрес

В Сумах верифікували 94% адрес

Мета створення Єдиного державного реєстру адрес

Метою створення Єдиного державного реєстру адрес є формування єдиної бази даних про місцезнаходження об'єктів нерухомості в Україні для забезпечення зручності в державному обліку та адмініструванні. Відповідно до Постанови КМУ №254, реєстр повинен сприяти поліпшенню якості управління державними ресурсами, а також підвищенню ефективності надання державних послуг громадянам та підприємствам.

Згідно з повідомленням Міністерства відновлення, головним завданням ЄДРА є забезпечення точності географічних та адміністративних даних. Він створює централізовану систему, яка унеможливлює помилки, дублювання або відсутність інформації про об'єкти нерухомості. Таким чином, реєстр був створений для покращення державного управління та ефективного використання інфраструктури, а не безпосередньо для збору податків.

Використання реєстру для податкових цілей

Незважаючи на початкову мету створення використання даних реєстру для податкових цілей може стати одним із ключових аспектів. Податкові органи можуть використовувати дані ЄДРА для точного визначення місця знаходження об'єктів оподаткування, що дозволить краще контролювати сплату податків з нерухомого майна. Очікується що використання податківцями даних реєстру допоможе створити перешкоди у створенні недобросовісних практик з боку платників податків, які можуть приховувати реальні адреси або маніпулювати інформацією для ухилення від оподаткування.

З іншого боку, використання реєстру для збору податків може викликати певні запитання. Насамперед, чи відповідає це початковій меті створення реєстру? Чи не перетворюється цей інструмент у механізм контролю за платниками податків, замість поліпшення державного адміністрування?

Аналіз переваг і ризиків використання реєстру для податкових цілей

Використання ЄДРА для збору податків має певні переваги. По-перше, це дозволяє підвищити прозорість у податковій системі, зокрема щодо обліку об'єктів нерухомості. По-друге, це сприяє збільшенню податкових надходжень до бюджету, оскільки значно зменшуються можливості для «податкових махінацій».

Однак, існують і певні ризики. Наприклад, використання даних реєстру для податкових цілей може призвести до обмеження приватності громадян, якщо доступ до цієї інформації не буде належно захищений. Крім того, надмірне використання цього інструменту для контролю може зменшити довіру громадян до державних органів та сприйматися як інструмент тиску.

Порівняння з міжнародним досвідом

Аналіз міжнародного досвіду свідчить про те, що використання централізованих реєстрів для податкових цілей не є унікальною практикою. У багатьох країнах ЄС податкові органи використовують адресні реєстри для більш ефективного збору податків з нерухомості. Проте, у більшості випадків, такі реєстри мають чітке призначення і підлягають суворим правилам захисту даних, щоб запобігти зловживанням.

Наприклад, у Німеччині та Швеції адресні реєстри забезпечують точність податкових даних, але при цьому дані громадян добре захищені, а процес збору податків регламентується спеціальними законодавчими нормами, що обмежують їх використання лише для визначених цілей.

Чи відповідає використання даних реєстру для збору податків його початковій меті створення?

Використання даних ЄДРА для податкових цілей певною мірою відповідає його початковій меті, оскільки реєстр забезпечує точність інформації про об'єкти нерухомості, що є ключовим елементом для ефективного адміністрування податків. Однак, варто зазначити, що така функція не була передбачена метою створення реєстру. Початково реєстр був задуманий як інструмент для поліпшення державного обліку та управління, а не для контролю за платниками податків. Використання даних Єдиного державного реєстру адрес для податкових цілей дійсно може стати ефективним інструментом підвищення податкових надходжень і боротьби з ухиленням від оподаткування. Проте це не є первісною метою створення реєстру, який був задуманий як інструмент для поліпшення державного обліку та управління. Для збереження балансу між податковим адмініструванням і захистом приватності необхідно забезпечити прозорі механізми використання даних реєстру та відповідний захист інформації. Це дозволить досягти подвійної мети - підвищення податкової дисципліни та збереження довіри громадян до державних органів.

ТАКОЖ ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ:

Блокування сайтів в Україні. Нагальна необхідність чи прихована цензура?

Юридичні консультації в Сумах. Як обрати досвідченого адвоката.

Як вирішити спір за межі земельної ділянки в Сумах

Чому важливо вчасно дізнатись про штраф від ТЦК та СП?